Zvýšení dotací nejen na tepelná čerpadla

Ministerstvo životního prostředí se s ohledem na energetickou krizi i trend „zelené energie“ chce vydat cestou snižování energetické náročnosti jak v průmyslu, tak u veřejného života, ale i v domácnostech. Programy, které pro tyto účely slouží, mají tři stěžejní preference, a to obnovitelné zdroje, fotovoltaiku a tepelná čerpadla.

V rámci zmíněných čerpadel chce MŽP nejpozději v červnu tohoto roku spustit novou vlnu kotlíkových dotací. Navíc má zvýšit i procentuální dotaci na tepelná čerpadla. Aktuálně se o tom na ministerstvu vedou debaty a řeší se, co vše je potřeba v programech změnit. Mezi dlouhodobě nejoblíbenější tituly patří Nová zelená úsporám nebo v oblasti vodního hospodářství.

Z tohoto úhlu pohledu válka na Ukrajině podle Rady pro životní prostředí neovlivnila střednědobé ani dlouhodobé cíle. Ty jsou nyní jasně dané a naplánované na rok 2030 až 2050. Dost pravděpodobně se změní cesta, jak těchto cílů dosáhnout, abychom se ještě rychleji dostali z ovlivňování klimatických změn a závislosti na ruském plynu a ropě. Jednou z možností, která se nabízí, je nepřistupovat k zemnímu plynu jako k čistému zdroji.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.