Zelené střechy jsou budoucností úspor energií i životního prostředí

Dešťovka na WC, dům pro brouky a provoz řízený mobilem. Takto mohou vypadat tzv. zelené sklady v průmyslových zónách. Takto sestavený průmyslový park sníží uhlíkovou stopu oproti běžnému areálu o 58 % a spotřebu energie o 56 %.

Pokud se vybuduje nádrž na dešťovou vodu, tak při hodinovém dešti a desetimilimetrových srážkách ze střechy může stéct až 300 litrů dešťové vody. K tomu je navíc možné je vybudovat i retenční nádrž a voda se dá využít například na splachování na záchodech. Úspory pitné vody přesahují při tomto použití až 80 %.

Úspoře energií pomáhá řada světlíků ve střeše, díky kterým do budov proudí paprsky denního světla. Další možností jsou LED světla, které reagují pouze na pohyb po budově a pokud žádný 5 minut nezaznamenají, tak se automaticky vypnou.

Kontroly chodu budov se řeší pomocí chytré aplikace v mobilu, tudíž není třeba žádné velící středisko v budově, které zabírá místo a navyšuje každý den spotřebu energií.

Co se dá ještě v rámci úspor vylepšit?

Vytápění plynem se poslední dobou nevyplatí, a proto většina společností přechází na fotovoltaiku, která je levnější a také příznivá k životnímu prostředí. Také, ač tomu moc nepřeje legislativa, tak tomu může pomoci přestavba či rekonstrukce starých budov, při které se dá až 90 % materiálu zrecyklovat. Naopak, pokud se budovy staví na zelené louce, převážně se materiál odváží na skládku.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.