Po odchodu Ivana Bartoše z funkce ministra pro místní rozvoj převezme odpovědnost za digitalizaci stavebního řízení ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Stavebníci už mají představu o výzvách, kterým bude čelit. Odborníci na stavebnictví upozorňují, že před ním stojí několik klíčových úkolů, na které se bude muset soustředit.
Posílení právní jistoty
Některé kroky úředníků a stavebníků v nových systémech mohou být problematické. To by mohlo vést k tomu, že rozhodnutí budou v budoucích přezkumných řízeních zpochybněna. Výsledkem může být i zrušení rozhodnutí nezávislým soudem. Jednou z možných variant by mohlo být zavedení legislativní změny, která by úředníkům dočasně umožnila využívat původní systémy, ve kterých pracovali do konce letošního června a které stále používají k vyřizování starých žádostí.
Portál stavebníka
Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) se již od spuštění digitálních systémů vyskytují významné problémy i u Portálu stavebníka, kam stavebníci vkládají své požadavky a dokumentaci k jednotlivým projektům. Systém není navržen a realizován tak, aby zjednodušil a urychlil práci žadatelů ani živnostníků a projektantů, kteří vyřizují inženýrskou činnost za stavebníky.
Národní geoportál územního plánování
Ještě složitější situace nyní panuje v Národním geoportálu územního plánování, který by měl sloužit ke zveřejňování územně plánovací dokumentace a jejich změn. Účastníci stavebního řízení od jeho spuštění hlásí závažné problémy. Systému chybí řada klíčových funkcí, které jsou nezbytné nejen pro územní plány, ale také například pro investory, kteří musí do systému vkládat plánovací smlouvy. Bez nich nelze projekt realizovat.
Jako možné řešení navrhuje překlenovací období, během něhož by byl systém dopracován. Pokud by digitální cesta nefungovala, bylo by ideální použít alternativní metody. Například pokud stavební úřad nedokáže problém s dotčeným orgánem vyřešit digitálně, zákon by mu měl umožnit provést to písemně.