V ČR půjde stavět elektrické baterie i samostatně

Novela energetické legislativy, známá jako Lex OZE III, přináší do českého energetického sektoru nové koncepty jako jsou akumulace, agregace a flexibilita. V případě schválení umožní tato novela v České republice provoz nezávislých elektrických akumulátorů.

V současné době velké akumulátory, s výjimkou přečerpávacích elektráren, nemají v České republice možnost samostatně dodávat elektřinu do distribuční sítě a musí být propojeny s rotačním zdrojem. Tento omezený rámec by měla upravit připravovaná novela energetického zákona, známá jako Lex OZE III.

Aktualizace známá jako Lex OZE III stanovuje pravidla pro výstavbu rozsáhlých bateriových skladů s kapacitou v megawatthodinách, zaměřených na balancování energetické sítě. V současné době je stabilita české energetické sítě, na rozdíl od situace v mnoha sousedních státech, primárně závislá na využívání fosilních paliv. Ty je v rámci dekarbonizace a modernizace energetiky potřeba postupně omezovat.

Novela Lex OZE III nyní zamíří do Poslanecké sněmovny. V platnost by podle dosavadních odhadů měla vstoupit začátkem příštího roku.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.