V České republice je odhalena jen malá část případů onemocnění legionelózou, ačkoliv její diagnostika je snadná, rychlá a spolehlivá. Na střední a severní Moravě byla zatím letos potvrzena tato nemoc zhruba u dvou desítek pacientů.
Bakterie legionelly mohou způsobit zánět plic, známý jako legionelóza, nebo mírnější formu onemocnění podobnou chřipce. Tyto bakterie se vyskytují ve vodě a vlhké půdě a mohou se šířit prostřednictvím klimatizace, vodovodních sítí a vzduchotechniky. Hlavním způsobem přenosu na člověka je vdechnutí kontaminovaného aerosolu. Přenos z člověka na člověka nebyl prokázán.
Onemocnění se projevuje dvěma různými formami. Ta mírnější připomíná běžné respirační onemocnění a obvykle se samo vyléčí i bez použití antibiotik. Tuto formu nazýváme pontiacká horečka, ale pokud není provedeno přesné vyšetření na původce onemocnění, zůstává jeho původ neznámý.
Pokud však člověk onemocní vážnější formou, tedy tzv. legionářskou nemocí, může to být často život ohrožující. Zejména ohrožení jsou oslabení pacienti, jako jsou senioři, lidé trpící dalšími zdravotními problémy, kuřáci, alkoholici, a bohužel, někdy i jedinci, kteří jsou na první pohled zdraví.
V České republice, ale i v dalších zemích, je toto onemocnění často nedostatečně diagnostikováno. Lékaři v běžných praktických situacích obvykle neprovádějí testy na legionellu u svých pacientů, což způsobuje, že toto onemocnění může uniknout jejich pozornosti. Pokud lékaři použijí antibiotika, která mají účinnost i proti legionelle, může to vést k vyléčení onemocnění, aniž by byla provedena přesná diagnóza.