Stát podporuje (nejen) výměnu kotlů a tepelných čerpadel

Chcete si pořídit nové tepelné čerpadlo nebo fotovoltaickou elektrárnu jako záložní plán na zimní měsíce pro úsporu peněz? Pak je nejvyšší čas využít dotační program Nová zelená úsporám. Stát podporuje výměnu neekologických a neekonomických zdrojů vytápění již od 12. října 2021, a to dvěma způsoby: Kotlíkovou dotací a dotací Nová zelené úsporám. Žádosti se ale mohou podávat až do 30. června 2025.

Dotační program je určen nejen občanům, ale i majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů v celé ČR. Od svého vypsání se podmínky stále aktualizují. Oproti minulému roku je nyní přidaný např. systém bonusů, který může zajistit, že získáte ještě větší dotační částku než za normálních podmínek. Týká se snižování energetické náročnosti domu, výstavbu domu, výměnu kotlů a kamen, přípravu teplé vody, instalaci obnovitelných zdrojů vody apod. Nově program podporuje i dobíjecí stanice pro elektromobily.

Dotace je vyplácena vždy po realizaci opatření. Je nutné tedy počítat se vstupní investicí. Zpět můžete dostat až 50 % nákladů, díky nově zavedeným bonusům dokonce až 60 %.

Žádosti můžete podávat online přes Agendový informační systém SFŽP ČR. K podání musíte mít aktivovanou identitu občana a připravenou projektovou dokumentaci s potřebnými dokumenty pro konkrétní typ plánované výstavby.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.