Povinná výměna starých kotlů do 1. 9. 2024

Zákon o ochraně ovzduší zakazuje používání kotlů na pevná paliva:

  • vyrobených před rokem 2000 (do té doby se nepoužívaly tzv. emisní třídy)
  • vyrobených svépomocí
  • 1. a 2. emisní třídy

Zákaz se vztahuje na všechny tyto kotle, bez ohledu na to, zda slouží jako hlavní nebo záložní zdroj vytápění. Nezáleží také na tom, jestli kotel používá podnikatel nebo domácnost. K vytápění budou povoleny pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, nebo kotle splňující požadavky na ekodesign.

Přitápíte si v kamnech, krbu či jiném lokálním topidle? Můžete být v klidu. Těchto zařízení se povinná výměna netýká. Zákon totiž rozlišuje kotle a lokální topidla.

Kotel je zařízení napojené na teplovodní otopnou soustavu, která distribuuje teplo po celé nemovitosti, aniž by výrazně ohříval místnost, kde je umístěn. Naopak lokální topidla slouží k přímému vytápění prostoru, kde jsou nainstalována – například krby, kamna, krbová kamna, vařiče či sporáky. Tato topidla nemusíte odstavovat nebo měnit, i když mají teplovodní vložku a jsou připojena k otopné soustavě.

Jak zjistíte emisní třídu vašeho kotle?

Podívejte se na štítek na kotli nebo do jeho dokumentace. Pokud najdete, že kotel splňuje alespoň 3. emisní třídu, nemusíte zatím výměnu řešit. Pokud však zjistíte, že kotel splňuje pouze 1. nebo 2. emisní třídu, výměna vás nemine.

A co když na kotli žádný štítek není? Pravděpodobně se vás výměna týká také, jelikož pravděpodobně vlastníte kotel vyrobený před rokem 2000, kdy se emisní třídy ještě neuváděly.

Pokud jste ztratili dokumentaci a kotel nemá štítek, ale jste si jistí, že splňuje limity alespoň 3. emisní třídy, sepište čestné prohlášení a požádejte o kontrolu revizního technika. Pokud kotel splňuje požadované emisní podmínky, můžete ho dále provozovat na základě revizní zprávy.

Dokdy musíte kotel vyměnit?

Původní zákaz používání starých kotlů měl začít platit od 1. září 2022. Vzhledem k vysoké inflaci, rychlému růstu cen a mezinárodní nejistotě vláda rozhodla o prodloužení termínu o dva roky. Nově tedy zákaz vstoupí v platnost 1. září 2024.

Při plánování výměny mějte na paměti, že dodací lhůty se mohou prodloužit až na rok kvůli nedostatku materiálu a topenářů. Pokud budete výměnu odkládat, hrozí, že vás kvůli neustálému zdražování vyjde mnohem dráž. Doporučujeme proto objednat nový způsob vytápění co nejdříve, abyste si zajistili nejen termín, ale i současnou cenu.

Co vám hrozí, když kotel nevyměníte?

Pokud budete po 1. září 2024 stále provozovat nevyhovující kotel, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. A pozor! Pokud po sankci nedojde k nápravě, můžete pokutu dostávat opakovaně, dokud problém neodstraníte. Neplatí tedy, že zaplacením jedné pokuty legalizujete provoz starého kotle.

Pokud preferujete kotle na tuhá paliva, pamatujte, že už nekoupíte kotel 3. ani 4. emisní třídy. Všechny kotle, které jsou od roku 2020 na trhu, musí splňovat takzvaný ekodesign a nejsou již označovány emisními třídami.

Pokud upřednostňujete vytápění plynem, mějte na paměti, že jeho cena prudce roste a dodávky jsou nejisté. I z tohoto důvodu vláda ukončila dotační podporu plynových kotlů. Státní příspěvek na nový plynový kotel tedy už nezískáte.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.