Ještě před několika lety se hlavní důraz v oblasti výstavby kladl pouze na to, jak budova dokáže šetřit vodu, zda má zelenou střechu nebo z jakých materiálů je postavená. Nyní je stále větší prioritou také ohled na její uživatele a nájemníky. Ti si totiž stále častěji vybírají prostory podle toho, zda jsou přizpůsobené moderním trendům. Proto by se nová výstavba, ale také stávající budovy měly přizpůsobit novým požadavkům na pohodlí a zdraví osob. Inovace tak mohou zajistit, aby v dalších letech pronajímané místnosti nezůstaly prázdné.
A co patří mezi současné trendy?
Spolu s nabídkou posledních vymožeností techniky by nemovitosti měly dbát i na zdraví populace. V průběhu pandemie koronaviru se ukázalo, že vnitřní prostory budov jsou důležitým nástrojem pro zajištění veřejného zdraví.
Certifikát instituce WELL
Certifikační instituce WELL vznikla v roce 2013 a soustřeďuje se na hodnocení toho, jaká je v budovách například kvalita vzduchu, osvětlení, či jak pobyt v ní ovlivňuje lidskou psychiku. V Česku byla prvním projektem s certifikátem WELL holešovická kancelářská budova Visionary. Aktuálně u nás mají tuto certifikaci už čtyři projekty a dalších sedm se připravuje na možné získání této certifikace.
Developeři a majitelé budov za stále velké téma považují ekologii. Zaměřují se na cirkulární ekonomiku neboli využívání již existujících materiálů, recyklaci a snižování odpadu. Stavebnictví vytvoří zhruba třetinu veškerého odpadu v Evropě a na zlepšení této situace tlačí Evropská unie i vlády členských států.