Mnoho vlastníků budov a zástupců SVJ stále tápe, zda se jich týká nařízení o revizích systému vytápění. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR proto na konci loňského roku vydalo tiskovou zprávu, která tuto problematiku podrobně vysvětluje. Jak probíhají kontroly a na koho se vztahují?
Nově se povinnost týká všech budov, kde celkový výkon všech instalovaných zdrojů nebo přípojných výkonů odběrného místa v soustavě zásobování tepelnou energií přesahuje 70 kW. U obytných domů se to však vztahuje pouze na zdroje, které dodávají teplo alespoň dvěma jednotkám. Nezáleží na tom, zda se v budově používá vytápění tuhými palivy, plynem, elektřinou nebo tepelným čerpadlem. Výjimkou nejsou ani rodinné a bytové domy s centrálním vytápěním.
Jak kontrola probíhá a kdo je za ni zodpovědný?
Frekvenci a způsob provádění kontrol stanovuje prováděcí vyhláška č. 38/2022 Sb., která také určuje odpovědnou osobu. Tou je energetický specialista pověřený Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Kompletní seznam těchto autorizovaných odborníků naleznete na webových stránkách ministerstva pod názvem “Seznam autorizovaných energetických specialistů” s uvedeným typem oprávnění “kontrola typu vytápění”.
Revize nových systémů vytápění by měla být provedena do tří let od uvedení do provozu, zatímco u stávajících systémů se interval prodlužuje na pět let. Co se týče samotného průběhu revize, energetický specialista se nejprve setká s majitelem domu, zástupcem SVJ nebo správcem, který mu předá všechny potřebné podklady pro přípravu plánu kontroly. Teprve poté následuje samotná revize přístupných částí otopné soustavy.