Nižší daně pro zaměstnance, kteří budou používat služební elektromobily

Aktuálně v České republice 9 z 10 firem používá auta se spalovacími motory. Nyní se je stát snaží motivovat k investicím do vozů s ekologickým pohonem. Zaměstnanci, kteří používají bezplatně firemní auto, mají zvýšený základ pro výpočet daně z příjmu o 1 % z ceny vozu. U elektromobilů to má být nově pouze 0,5 %.

Tato novinka je součástí novely zákona o daních z příjmů, která by mohla být schválena již tento týden zrychleně v prvním čtení. Pokud následně návrh projde Senátem, budou řidiči služebních elektromobilů platit nižší daň už od července. Novela také obsahuje podporu výstavby dobíjecích stanic pro elektromobily.

Jak bude tato úspora vypadat v praxi?

Zaměstnanci s hrubou mzdou 50 000 Kč, který jezdí například Škodou Kodiaq se spalovacím motorem za 983 900 Kč, se zvýší základ daně na 59 900 Kč. V případě využití dražšího elektromobilu Enyaq iV za 1 124 900 Kč se zvýší základ daně na 61 300 Kč a měsíčně vydělá cca o 400 Kč méně. Po změně pravidel by se zaměstnanci zvýšil základ daně na 55 700 Kč, a naopak by ušetřil měsíčně cca 1 100 Kč oproti Kodiaqu.

Odborná veřejnost ovšem od této změny neočekává výrazný zájem firem o elektromobily, jelikož se pro ně cena elektromobilů nijak nesníží. Už 4 roky se mluví o možném dotačním programu od Ministerstva průmyslu a obchodu pro firmy a živnostníky na nákup elektromobilů. Kromě odpuštění dálniční známky se ale zatím nic neodsouhlasilo.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.