Nezateplenou střechou či půdou může unikat až 30 % tepla

Zateplení střech a podkroví je jedním z hlavních opatření, která mají výrazný dopad na efektivitu využívání energie v domovech. Na realizaci těchto úprav je možné získat finanční podporu prostřednictvím programu Nová zelená úsporám Light.

Kvalitní izolace je klíčem k zabránění úniku až 30 % tepla. Úspory na tloušťce nebo kvalitě izolačního materiálu se v dlouhodobém měřítku mohou ukázat jako nevýhodné. Optimální tloušťka izolace střech a podkroví se pohybuje mezi 30 a 40 cm. Kritický je také výběr samotného izolačního materiálu. Nejlepší volbou je minerální izolace, která poskytuje excelentní tepelnou ochranu, zabraňuje úniku tepla z domu v zimě a chrání před nadměrným zahříváním v létě. Minerální izolace přináší řadu výhod, včetně difuzní otevřenosti, díky čemuž dovolují materiálu odvádět vlhkost a přispívají k udržení sucha konstrukce.

Evropská unie a její členové aktivně podporují iniciativy vedoucí ke snížení spotřeby energie v budovách. Státní fond životního prostředí nabízí pro tyto účely zálohové dotace, kde může být výše podpory až 240 tisíc korun. V rámci programu Nová zelená úsporám Light lze získat finanční podporu pro izolaci fasád, střech, stropů, podlah, výměnu oken nebo dveří a pro instalaci systémů solárního ohřevu vody. Na izolaci střechy je možné získat dotaci až do výše 120 tisíc korun, zatímco na izolaci stropu až 50 tisíc korun.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.