Modernizace solárních panelů pokračuje

Solární energie roste velikou rychlostí, ale na světové výrobě i spotřebě má zatím malý podíl. Letos na jaře se podařilo překonat hranici 1 terawattu instalovaného výkonu solárních panelů v globálním měřítku. Pro představu jde asi o ekvivalent 500 jaderných elektráren Temelín. I přesto je podíl solární energie na celkové výrobě elektřiny nižší než 4 procenta.

Firmy hledají novinky, jak samotnou produkci elektřiny ze slunce nějak rozšířit. Například švýcarská firma kombinuje rozmístění solárních panelů s tzv. zelenými střechami, které ochlazují budovu a generují kyslík. Německá firma vyrábí malé systémy, které vypadají jako střešní tašky a jsou tak i funkční součástí střechy.

V roce 2021 vzrostl výkon instalovaných solárních elektráren o 21 %. Největší velmocí stále zůstává Čína s více než 70% podílem na výrobě buněk i kompletních fotovoltaických panelů a celkově Asie tvoří přes 55 % celosvětové produkce solární energie. Evropa tvoří 19 % globální kapacity.

Evropská komise plánuje zařadit solární panely na veřejné budovy při rekonstrukcích střech v rámci rozvoje komunitní energetiky. V Česku loni přibylo 9 321 nových elektráren a letos odborníci očekávají i přes zdražování výroby, logistiky a koncových cen další zvýšení výkonu solární energie. Do konce roku 2025 by se měl jejich výkon zdvojnásobit.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.