Modernizace solárních panelů pokračuje

Solární energie roste velikou rychlostí, ale na světové výrobě i spotřebě má zatím malý podíl. Letos na jaře se podařilo překonat hranici 1 terawattu instalovaného výkonu solárních panelů v globálním měřítku. Pro představu jde asi o ekvivalent 500 jaderných elektráren Temelín. I přesto je podíl solární energie na celkové výrobě elektřiny nižší než 4 procenta.

Firmy hledají novinky, jak samotnou produkci elektřiny ze slunce nějak rozšířit. Například švýcarská firma kombinuje rozmístění solárních panelů s tzv. zelenými střechami, které ochlazují budovu a generují kyslík. Německá firma vyrábí malé systémy, které vypadají jako střešní tašky a jsou tak i funkční součástí střechy.

V roce 2021 vzrostl výkon instalovaných solárních elektráren o 21 %. Největší velmocí stále zůstává Čína s více než 70% podílem na výrobě buněk i kompletních fotovoltaických panelů a celkově Asie tvoří přes 55 % celosvětové produkce solární energie. Evropa tvoří 19 % globální kapacity.

Evropská komise plánuje zařadit solární panely na veřejné budovy při rekonstrukcích střech v rámci rozvoje komunitní energetiky. V Česku loni přibylo 9 321 nových elektráren a letos odborníci očekávají i přes zdražování výroby, logistiky a koncových cen další zvýšení výkonu solární energie. Do konce roku 2025 by se měl jejich výkon zdvojnásobit.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Novela o požární ochraně od 1. 7. 2023

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.