Drahé energie drtí české firmy, jejich náklady rostou o miliardy korun

Firmám se v poslední době několikanásobně zvýšily výdaje za energie. Nejhůře jsou na tom ocelárny, chemičky či sklárny. Některým společnostem hrozí i krach, proto ministerstvo průmyslu chystá záchranná opatření.

Zdá se to jako likvidace českého průmyslu. Cena elektřiny i zemního plynu vylétla zhruba o pětinu ve srovnání s minulým rokem. Pro české průmyslové firmy to znamená zvýšení nákladů až o desítky procent, u energeticky náročné výroby se jedná až o miliardy korun. Sklárny například uvádějí, že energie činí až 70 % nákladů. Ocelárny počítají, že celkové roční náklady vzrostou o více než 1,3 miliardy korun. Ve spojení s negativním dopadem pandemie, nedostatku vstupů, problémů v globálních dodavatelských řetězcích opravdu hrozí mnoha firmám krach.

Růst cen elektřiny a zemního plynu

Na začátku roku 2021 se prodávala 1 megawatthodina elektrické energie s dodávkou na letošní rok za ceny okolo 51 eur za megawatthodinu, v prosinci se ale cena vyšplhala na rekordních 270 eur. Výrazněji zdražil i zemní plyn, který se přibližně z 20 eur na začátku roku 2021 vyhoupl přes 174 eur na konci roku.

Jak získat peníze?

Firmy mají několik možností, jak se s růstem cen vyrovnat. A to především zvyšováním cen nebo hledáním úspor. Nejpostiženějším odvětvím chce pomoci ministerstvo průmyslu a obchodu. Řešením mají být úvěry od státních finančních institucí a se státní garancí nebo kompenzace z plateb za emisní povolenky.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

ESG reporting: Podávání zpráv o udržitelnosti za rok 2024

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.