Blíží se konec vládního stropu cen energií

Aktuálně platí, že odběratelé za elektřinu platí maximálně 6 050 Kč/MWh, a za plyn 3 025 Kč/MWh, plus distribuční a další regulované legislativní platby. Zbytek dodavateli doplatí stát, který na tuto formu pomoci s drahými energiemi do konce roku podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely vydá přibližně 60 miliard korun. Od 1. 1. 2024 však stát s doplácením končí.

Většina dodavatelů v současné době nabízí ceny pod vládními stropy. V době energetické krize, z důvodu obav o ještě vyšší ceny většina odběratelů podepsala nové smlouvy a zafixovala si dodávku elektřiny či plynu na dlouho dopředu. Většinou na tři roky. Vzhledem k tomu, že energetická krize vypukla v loňském létě, mohou mít tito odběratelů před sebou ještě téměř dva roky s cenami nad vládním stropem.

Důsledky ukončení vládního stropu

Konec zastropování cen energií prostřednictvím kompenzačního mechanismu bude mít negativní dopad na vybrané domácnosti a firmy. Ty najednou budou muset platit vyšší ceny za elektřinu i plyn. To může vést k nižší kupní síle, vyšší inflaci a snížené konkurenceschopnosti české ekonomiky. Zastropování cen energií sice mělo zabránit tomu, aby se ceny dostaly do nepřiměřené výše, ale zároveň přineslo riziko zkreslení trhu.

V případě firem se může stát, že budou muset zvýšit ceny svých výrobků a služeb, aby pokryly vyšší náklady na energie, což bude mít dopad na jejich konkurenceschopnost.

Vyžádat vzor mohou pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.

Nový stavební zákon od 1. 7. 2023

Dotazy v poradně mohou pokládat pouze předplatitelé. Pokud už předplatitelem jste, prosíme, přihlaste se.